Flamingi w Hiszpanii

Już trzeci rok z rzędu flamingi zakładają gniazda w słonym jeziorze Laguna Rosa w Torrevieja.

Według organizacji Amigos de los Humedales (Przyjaciele Mokradeł) AHSA, do osiedlenia się w tym miejscu przygotowuje się obecnie 5 000 flamingów.

Flamingi to części goście Torrevieja

Ulewne deszcze tej wiosny dostarczyły do laguny ogromne ilości świeżej wody, co – podobnie jak w latach 2020 i 2021 – przyczyniło się do masowego wylęgania się krewetek artemii solankowej, głównego źródła pożywienia flamingów.

Na początku kwietnia w jeziorze przebywało 2000 ptaków, a w ciągu ostatnich kilku dni ich liczba wzrosła do około 5000, co stanowi największą kolonię odnotowaną dotychczas w Torrevieja.

Obecnie flamingi zebrały się w trzy oddzielne grupy par gniazdujących – poinformowała AHSA.

W międzyczasie grupa wysłała e-mail do pracowników parku narodowego Torrevieja-La Mata, ostrzegając ich o konieczności naprawy ogrodzenia, aby uniemożliwić osobom postronnym – lub drapieżnym zwierzętom – dotarcie do miejsc, w których flamingi zakładają gniazda.

Las Sarinas de Torrevieja

Dwa kolorowe słoneczne jeziora razem tworzą rezerwat przyrody o nazwie Las Salinas de Torrevieja. Jedno z jezior szczególnie się wyróżnia, ponieważ jego przyciągający wzrok bąbelkowy róż przyćmiewa zieloną barwę sąsiada. Są to miejsca, które warto zobaczyć w Torrevieja.

Patrząc na Torrevieję z góry, można odnieść wrażenie, że roztopił się tu ogromny koktajl truskawkowy, a gęsta maź zebrała się tuż za miastem. Ale ten dziwny widok nie jest spowodowany przez szereg nienaturalnych składników. Jest to dzieło bakterii i alg.

Halobakterie (znane również jako „słone bakterie”) rozwijają się w słonych miejscach, podobnie jak mikroalgi o nazwie Dunaliella salina. Są to dwa magiczne składniki, które tworzą dziwaczny odcień jeziora. Pomimo dziwnego koloru, woda jest zdrowa, choć może być nieco śmierdząca.

Torrevieja jest uzależniona od swoich słonych jezior. Od wieków ludzie zbierają minerały z wód. Na początku XIX wieku stały się one oficjalnie ośrodkiem hiszpańskiego przemysłu solnego. Oprócz pobudzania gospodarki miasta, jeziora działają jak naturalne uzdrowisko. Podobno osad błota i soli znajdujący się na dnie ma właściwości lecznicze, które łagodzą powszechne dolegliwości skóry i dróg oddechowych. Wysokie stężenie soli w wodzie sprawia, że jest to przyjemne miejsce do relaksu i swobodnego pływania.

Solne jeziora w Torrevieja, to miejsce, które lubią flamingi. Źródło: beautifulnow.is

Flamingi, podobnie jak miejscowa ludność, również chętnie odwiedzają różowe jezioro. Ucztując na żyjących tam krewetkach pełnych alg, ich pióra nabierają różowego odcienia, który niemal dorównuje kolorowi wody.

Dodaj komentarz