Pierwszy fortepian zasilany energią słoneczną

Jak podaje Catalan News w czwartek na Plaça de Catalunya w Barcelonie zaprezentowano pierwszy fortepian zasilany energią słoneczną. Za projektem stoi Międzynarodowy Konkurs Muzyczny Maria Canals, którego 69. edycja odbywa się obecnie w Palau de la Música w stolicy Katalonii do 21 marca.

Barcelona: Miasto, w którym powstał pierwszy w Hiszpanii publiczny fortepian na panele słoneczne

Barcelona, znana ze swojej tętniącej życiem kultury, zapierającej dech w piersiach architektury i pulsującej energii, dodała kolejny klejnot do swojej korony – pierwszy w Hiszpanii publiczny fortepian zasilany energią słoneczną.

Niebywała instalacja została odsłonięta na ikonicznym Plaça de Catalunya, stanowiąc harmonijną fuzję sztuki, technologii i zrównoważonego rozwoju, obiecując zauroczyć zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających.

Podczas rozgrywającego się Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Marii Canals, świętującego bogate muzyczne dziedzictwo Miasta Hrabiów, odsłonięcie tego niezwykłego fortepianu nie mogło nastąpić w lepszym czasie. Zaprojektowany tak, aby wytrzymać wpływ czynników zewnętrznych, jednocześnie kładąc nacisk na zasady ekologiczne, jest świadectwem zaangażowania Barcelony w innowacyjność i dbałość o środowisko. Mariona Carulla, Prezes Stowarzyszenia Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Marii Canals, nie kryła dumy, przedstawiając fortepian światu.

„Przekazujemy ten fortepian miastu,” ogłosiła. „To zobowiązanie wobec miasta, by promować wartości zrównoważonego rozwoju, uczestnictwa, cywilności i poczucia wspólnoty.” Ale ten fortepian to nie jest zwykły instrument. Wykonany z materiałów zrównoważonych i zasilany promieniami słońca, stanowi technologiczne cudo.

Jak podaje Catalan News, zaawansowany system oprogramowania kontroluje każdy aspekt jego działania, od regulacji głośności po określenie, kiedy można na nim grać, zapewniając harmonijne doświadczenie dla wszystkich.

Stworzenie tego unikatowego fortepianu jest wynikiem współpracy Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Marii Canals i 1000Pianos, inicjatywy kulturalnej non-profit o ambitnym celu – umieszczenia 1000 stałych, ekologicznych i odpornych na wszelkie warunki pogodowe inteligentnych fortepianów w centrach miast na całym świecie.

Ich misja? Ożywienie ulic uniwersalnym językiem muzyki, wspieranie poczucia wspólnoty i wzbogacanie kulturowe przez cały rok.

Maria Eugènia Gay, zastępca burmistrza Barcelony ds. kultury, świętowała stałą instalację fortepianu na placu Plaça Catalunya, wyrażając nadzieję, że „przekaże emocje i połączy muzyków z ich publicznością”.

I jakie lepsze miejsce do doświadczenia tego muzycznego cudu niż w sercu miasta pulsującego kreatywnością i wibracją?

Czy odwiedzasz Barcelonę dla jej światowej sławy festiwali muzycznych, relaksujesz się na słońcu na plaży Barceloneta czy też podziwiasz architektoniczne cuda takie jak Sagrada Familia czy La Rambla, koniecznie zrób przystanek na placu Plaça Catalunya.

Tam możesz doświadczyć pełni barcelońskiego doświadczenia, w komplecie z melodią dźwięków pierwszego na świecie publicznego fortepianu zasilanego energią słoneczną.

Źródło:

https://www.discoverwalks.com/blog/news/barcelonas-heart-gains-a-musical-soul/

https://www.catalannews.com/videos/item/barcelona-gets-first-solar-piano-at-placa-catalunya

Dodaj komentarz